[מדריך] קביעת הרשאות

במאגר המדריכים שלנו מתפרסמים כל המדריכים בנוגע להתקנה ושדרוג, ניהול ושימוש, שינוי ושיפור... כל מי שזקוק להדרכה, עזרה, והכוונה, מוזמן להתחיל את החיפוש שלו פה.
Berlo
חבר צוות phpBB ישראל לשעבר
חבר צוות phpBB ישראל לשעבר
הודעות: 2393
הצטרף: 11/12/2004 ב-21:59:20
יצירת קשר:

[מדריך] קביעת הרשאות

הודעה שלא נקראהעל ידי Berlo » 04/08/2009 ב-18:51:49

שלום,

הקדמה:
המדריך הבא הוא גרסה מתורגמת של המדריך המופיע באתר phpBB.com בנושא ההרשאות
[כתובת מלאה, לצרכי גיבוי: http://www.phpbb.com/support/documentat ... ssions.php]

המדריך תורגם על-ידי, Berlo.
התמונות העבריות נוצרו ע"י VladK, חבר צוות עיצובים. תודה רבה!
זכויות: התרגום משתחרר בכפוף לרשיון המסמך המקורי ובנוסף דרישה להצגת זכויות התרגום בכל העתקה של התרגום, כל זאת רק לאחר קבלת רשות בכתב בלבד ממני, Berlo. שינויים בזכויות כפופים לכל הודעה הנכתבת באתר זה.
ולעניין, לב המדריך:

1.5. קביעת הרשאות

לאחר שיצרת את הפורום הראשון שלך, עליך להחליט למי יש גישה אליו, וכן לקבוע מה יכולים המשתמשים לבצע בפורום ומה אין ביכולתם לעשות. זוהי הסיבה שעבורה קיימת מערכת ההרשאות. ניתן לבטל את יכולתם של אורחים לכתוב הודעות, או לחלק אפשרויות ניהול, למשל. כמעט כל היבט של יחסי הגומלין בין המשתמשים לבין phpBB3 Olympus ניתן להתאמה בעזרת מערכת ההרשאות.

1.5.1. סוגי הרשאות

ישנם ארבעה סוגים שונים של הרשאות:

 1. הרשאות משתמש או קבוצה (גלובלי) - למשל ביטול האפשרות להחליף סמל אישי
 2. הרשאות מנהל ראשי (גלובלי) - למשל לאפשר לנהל פורומים
 3. הרשאות מנהל (גלובלי או מקומי) - למשל לאפשר לנעול נושאים או לחסום משתמשים (רק גלובלי)
 4. הרשאות פורום (מקומי) - למשל לאפשר לראות פורום או לכתוב הודעות

כל סוג של הרשאה מורכב ממערכת שונה של הרשאות וניתן להחילו בצורה גלובלית או מקומית. סוג הרשאה גלובלית מוחל על כל מערכת הפורומים. אם אתה מונע מאחד מן המשתמשים שלך לשלוח הודעה פרטית, יש לעשות זאת בעזרת הרשאות המשתמש הגלובליים. גם הרשאות מנהל ראשי הם גלובליים.

pic1.jpg

הרשאות גלובליות ומקומיות


מצד שני, הרשאות מקומיות חלות רק על פורומים ספציפיים, כך שאם אתה מונע ממשתמש כלשהו להגיב בפורום כלשהו, זה לא ישפיע על שאר הפורומים במערכת. המשתמש יוכל להמשיך להגיב בכל פורום אחר בו ההרשאות המקומיות מאפשרות לו זאת.

ניתן למנות מנהלים בין בצורה מקומית ובין בצורה גלובלית. אם אתה סומך מספיק על חלק מהמשתמשים, אתה יכול להופכם למנהלים גלובליים. הם יוכלו לנהל את כל הפורומים אליהם יש להם גישה בעזרת ההרשאות שתקציב להם. לעומתם, מנהלים מקומיים יוכלו לנהל רק את מספר הפורומים שתבחר עבורם. אפשר גם לגרום לכך שיהיו להם הרשאות ניהול שונות בפורומים שונים: בעוד שהם יוכלו למחוק נושאים בפורום אחד, במשנהו הם לא יוכלו לעשות זאת. למנהלים גלובליים יהיו אותם ההרשאות בכל הפורומים.

1.5.2. קביעת הרשאות פורום
כדי לקבוע את ההרשאות לפורום החדש שלך אנו זקוקים להרשאות לפי פורומים הלוקאליות. בתחילה יש להחליט כיצד ברצונך לקבוע הרשאות. אם ברצונך לקבוע אותם למשתמש מסוים או לקבוצה, עליך להשתמש בהרשאות פורום של משתמשים או בהרשאות פורום של קבוצות. הם יאפשרו לך לבחור קבוצה אחת או משתמש אחד, ולאחר מכן לבחור את הפורומים עבורם לקבוע לו הרשאות.
במדריך זה לא ננקוט בדרך המתוארת בפסקה הקודמת, אלא נתרכז בהרשאות פורומים. במקום לבחור משתמש או קבוצה, יבחרו הפורומים אותם ברצונך לשנות בתחילה. ניתן לבחור בהם בין ע"י בחירה ידנית ברשימה העליונה, או בבחירת פורום בודד או בפורום בודד ותתי הפורומים שלו בהתאמה בחלק התחתון ברשימות הנשלפות. שלח יוביל לעמוד הבא.


pic2.jpg

בחירת משתמשים או קבוצות לצורך קביעת הרשאות פורומים


עמוד הרשאות הפורומים מציג שתי עמודות, אחד עבור משתמשים והשני עבור קבוצות לצורך בחירה (ראה תמונה דלעיל). הרשימות העליונות בשתי העמודות אשר מסומנות כניהול משתמשים וכניהול קבוצות מראים משתמשים וקבוצות שכבר יש להם הרצאות לפחות לפורום אחד מתוך סט הפורומים שבחרת. ניתן לבחור בהם ולשנות את הרשאותם בעזרת לחצן ערוך הרשאות, או להשתמש בלחצן הסר הרשאות כדי להסיר אותם מה שיביא אותם שלא להיות בעלי סט הרשאות, ולכן לא יוכלו לראות את הפורום או להיות בעלי גישה לפורום (אא"כ יש להם גישה לפורום דרך קבוצה אחרת). הקופסאות התחתונות מאפשרים להוסיף משתמשים או קבוצות חדשים, שכרגע אין להם הרשאות לפחות על אחד מהפורום שבסט המסומן.
כדי להוסיף הרשאה עבור קבוצות, בחר אחת או יותר מן הקבוצות ברשימת הוסף קבוצות (בצורה דומה גם מתרחשת הוספת משתמשים חדשים, אלא שיש להקליד את שמם בצורה ידנית בתיבת הוסף משתמשים או להשתמש בפונקצית מצא משתמש. )הוסף הרשאות יביא אותך לממשק ההרשאות. כל פורום שבחרת נמצא ברשימה, בעוד שהמשתמשים והקבוצות שנבחרו נמצאים בחלק התחתון.
ישנם שתי אפשרויות לקביעת הרשאות: ניתן לקבוע אותם בצורה ידנית או להשתמש בתפקידי הרשאות המוגדרים מראש - אפשרות פשוטה יותר אך בעלת פחות יכולת שליטה. ניתן להחליף בין הגישות בכל עת. ניתן לדלג על ההקדמה הנוגעת לקביעת הרשאות בצורה ידנית ולקפוץ ישירות לקטע המדבר בתפקידי הרשאות, אם אתם להוטים לגרום לכל לרוץ במהרה - אך יש לזכור שתפקידי הרשאות מציעים רק מעט מן האפשרויות שגלומות במערכת ההרשאות וכדי להיות מנהל פורום טוב יש צורך להבין לעומק את נושא ההרשאות.
שני הדרכים שונים רק בדרך הקביעה. שניהם משתמשים באותו הממשק.


1.5.3. הרשאות ידניות

זהו ההיבט החשוב ביותר של מערכת ההרשאות. יש להבין חלק זה בצורה נכונה על-מנת לעבוד עם ההרשאות הידניות. ישנם שלושה ערכים שונים שהרשאה יכולה לקבל:
 • כן יאפשר ההרשאה אלא אם כן ההגדרה תדרס על-ידי הגדרת לעולם לא
 • לא יבטל את ההרשאה אלא אם כן ההגדרה תדרס על-ידי הגדרת כן
 • לעולם לא יבטל לחלוטין הרשאת משתמש. הגדרה זו לא תדרס על-ידי כן.

שלושת הערכים הם חשובים משום שיתכן שלאותו משתמש יהיו מספר רכים סותרים מוגדרים על אותה ההרשאה דרך קבוצות שונות. אם המשתמש הוא חבר בקבוצת "המשתמשים הרשומים" וכן חבר בקבוצת "חברים ותיקים" - קבוצה שיצרת באופן אישי, עבור המשתמשים המסורים ביותר, לשניהם יכולה להיות הרשאות שונות באשר לצפיה בפורום מסוים. בדוגמא זו יתכן ותרצה להקים פורום בשם "הזמנים הטובים" שיהיה זמין רק לחברי קבוצת "חברים ותיקים" בעוד שלא תהיה מעוניין שחברי קבוצת "המשתמשים הרשומים" יוכלו לצפות בו. כמובן שתקבע את הרשאת "יכול לצפות בפורום" אל "כן" עבור קבוצת "החברים הותיקים", אך אסור שתקבע את הרשאה זו כ-"לעולם לא" עבור "משתמשים רשומים" - אם תעשה זאת, "החברים הותיקים" לא יוכלו לצפות בפורום הואיל והגדרת "לעולם לא" דורסת אל כל הגדרות ה-"כן" שיש להם. במקום זאת, השאר את הרשאה זו כ-"לא". "לא" הוא למעשה "לעולם לא" חלש אשר "כן" יכול לדרוס.

pic3.jpg

קביעת הרשאות בצורה ידנית


1.5.4. תפקידי הרשאות
phpBB3 מגיעה עם מספר תפקידי-הרשאות ברירות מחדל, שמאפשרים מגוון רחב של אפשרויות לצורך קביעת הרשאות. במקום שיהיה צורך לסמן כל כפתור בחירה בצורה ידנית, ניתן לבחור תפקיד המוגדר מראש מתוך רשימת התפקידים הנגללת. לכל תפקיד יש תאור מפורט, שיופיע כאשר תניח את העכבר עליו. אשר את השינויים בעזרת לחיצה על החל הרשאות או החל את כל ההרשאות כאשר אתה מרוצה מהם. פעולה זו תקבע את ההרשאות ובכך סיימת.

pic4.jpg

קביעת הרשאות בעזרת תפקידים

תפקידי הרשאות אינם רק דרך קלה ומהירה לקביעת הרשאות, מדובר על כלי משוכלל עבור מנהלים מנוסים לצורך ניהול הרשאות בפורומים גדולים. ניתן ליצור תפקידים חדשים או לערוך קיימים. תפקידים הם דינמיים, ולכן כאשר עורכים תפקיד - מעדכנים בצורה אוטומטית למעשה את כל המשתמשים והקבוצות ששייכים לתפקיד.

1.5.5. יעוד מנהלים לפורומים
שימוש נפוץ בהרשאות ובתפקידים הוא ניהול הפורום. הפיכת משתמשים למנהלי פורומים היא פשוטה ביותר בphpBB3.
כפי שניתן לנחש, ניהול של פורום ספציפי זו הגדרה מקומית, ולכן ניתן למצוא את מנהלי פורומים תחת האזור של הרשאות לפי פורומים. ראשית, יש לבחור פורום (או מספר פורומים) אליהם מעונינים להקצות את מנהלי הפורומים החדשים. טופס זה מחולק לשלושה אזורים. בחלק הראשון ניתן לבחור מספר פורומים (הבחירה המרובה נעשית בעזרת מקש CTRL בחלונות או cmd ב-Mac) כאשר הגדרות המנהלים שיקבעו בטופס להלן יחולו רק על הפורומים שסימנת. החלק השני מאפשר מאפשר לך לבחור פורום אחד בלבד אך ההרשאות יחולו לא רק על פורום זה אלא גם על תתי-הפורומים שלו. לבסוף, בחירה בחלק השלישי תשפיע על הפורום הנבחר בלבד.
לאחר בחירה בפורומים ולחיצה על שלח, יתקבל טופס שאמור להיות מוכר מאחד מן החלקים הקודמים במדריך זה: בחירת קבוצות. כאן ניתן לבחור משתמשים או קבוצות שצריכים לקבל הרשאות ניהול כאלו או אחרות בפורומים הנבחרים. כדי להמשיך, יש לבחור במספר משתמשים ו/או קבוצות וללחוץ על כפתור ה-הוסף הרשאות.
בטופס הבא ניתן לבחור אלו הרשאות המשתמשים והקבוצות הנבחרים יקבלו. ראשית, ישנם תפקידים המוגדרים מראש שניתן לבחור בהם:
מנהל רגיל
מנהל רגיל יכול לאשר או לשלול, לערוך ולמחוק הודעות, למחוק או לסגור דיווחים, אך לא בהכרח לשנות את בעליו של הודעה. סוג זה של מנהל יכול לקבוע אזהרות ולצפות בפרטי הודעות.
מנהל פשוט
מנהל פשוט יכול לערוך הודעות ולמחוק או לסגור דיווחים וכן לצפות בפרטי הודעות.
חצי מנהל
כחצי מנהל ניתן רק לאשר או לשלול הודעות שהגיע לתור המנהל, ולערוך הודעות.
מנהל מלא
מנהלים מלאים יכולים לבצע כל דבר הקשור לניהול, כולל הרחקת משתמשים.

pic5.jpg

קביעת הרשאות מנהל

לסיום לוחצים על החל את כל ההרשאות. כל ההרשאות שהוזכרו כאן ניתנות לבחירה בצד השמאלי של הטופס כדי לאפשר בחירה בסיסית יותר.


1.5.6. קביעת הרשאות גלובליות

ההרשאות המקומיות הן מקומיות מדי עבורך? ובכן, למערכת phpBB3 יש מה להציע גם עבורך - הרשאות גלובליות:
 1. הרשאות משתמשים
 2. הרשאות קבוצתיות
 3. מנהלים ראשיים
 4. מנהלים

ב-"הרשאות משתמשים" וב-"הרשאות קבוצתיות" ניתן לאפשר ולבטל אפשרויות כמו צירופי קבצים, חתימות, וסמלים אישיים עבור משתמשים ספציפיים ועבור קבוצות משתמשים. שים לב שחלק מהאפשרויות הללו רלוונטיות רק במידה והן מופעלות ב-"אפשרויות כלליות" (ניתן לקרוא את המדריך באנגלית בנושא).
תחת "מנלים ראשיים" ניתן לאפשר למשתמשים או לקבוצות משתמשים הרשאות ניהול כמו לנהל פורומים או לשנות סיסמאות למשתמשים. כדי לקבל פרטים נוספים בנושא אפשר לקרוא את המדריך האנגלית.
אזור ה-"מנהלים" מציע את אותן האפשרויות כמו הטופס לפורום ספיציפי (המוצג לעיל בסעיף 1.5.5), אך תקף לכל הפורומים במערכת.
Berlo

חזור אל “מדריכים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד

cron